Glasba

15. 02. 2014

Stefan Milenkovich & Marko Hatlak – Tango Compás

Stefan Milenkovich & Marko Hatlak – Tango Compás – Sedišča za koncert so razprodana, na voljo še stojišča po 18 EUR! Stefan Milenkovich, svetovno priznani violinist, ki si je svoje mesto na koncertnih odrih zagotovil že kot čudežni deček klasične glasbe v najbolj rosnih letih, in Marko Hatlak, vsestranski slovenski koncertni harmonikar, sta združila moči

Stefan Milenkovich & Marko Hatlak – Tango Compás – Sedišča za koncert so razprodana, na voljo še stojišča po 18 EUR!

Stefan Milenkovich, svetovno priznani violinist, ki si je svoje mesto na koncertnih odrih zagotovil že kot čudežni deček klasične glasbe v najbolj rosnih letih, in Marko Hatlak, vsestranski slovenski koncertni harmonikar, sta združila moči in strast do tanga v energični zasedbi Stefan Milenković & Marko Hatlak Passion. Lansko leto sta v okviru EPK že izvedla nekaj skupnih nastopov, tokrat pa sta sodelovanje nadgradila, združila moči s pianistom Markom Črnčecem in kontrabasistom Luko Hermanom Gaiserjem. Ta izjemna zasedba konec leta 2013 snema tudi material za album, ki ga bo predstavila na nekaj izbranih koncertnih nastopih po Sloveniji. Prvi nastop zasedbe v Ljubljani bo v Kinu Šiška. Repertoar zasedbe bo sestavljen predvsem iz temperamentne tango glasbe različnih avtorjev ter nekaj iskrivih presenečenj iz drugih glasbenih svetov! Za še bolj doživeto celostno predstavo o tangu pa bo poskrbela gostja Ana Bezjak na vokalu ter plesni par. Pred in po koncertu se bo v prostorih Kina Šiška odvijala še milonga za vse plesne navdušence!

Posebna gosta: plesni par Blaž Bertoncelj in Andreja Podlogar

Stefan Milenkovich: violina
Marko Hatlak: harmonika
Marko Črnčec: klavir
Luka Herman Gaiser: kontrabas
Ana Bezjak: vokal

Harmonikar Marko Hatlak se na tujih in domačih koncertnih odrih pojavlja od leta 2000. Igral je kot solist s simfoničnimi orkestri v Sloveniji in v tujini – Moskovska filharmonija, Jenska filharmonija, s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija z dirigenti En Shaom, Markom Letonjo, Davidom De Villiersom, Karmino Šilec in drugimi. V komornih zasedbah s številnimi mednarodno priznanimi glasbeniki – s Stefanom Milenkovichem, Vlatkom Stefanovskim, Stefanom Hussongom, Uno Palliser, Neilom Innesom in Tommyjem Emmanuelom, Matejem Bekavacem, Mojco Zlobko in Karmen Pečar ter v tango in etno zasedbah – Marko Hatlak & Funtango, Stefan Milenkovič, Marko Hatlak in Ars tango ter Terrafolk. V tem času je posnel številne plošče z repertoarjem tanga, sodobne, baročne, klasične in etno glasbe. Ustvarja glasbo za film in teater, kot tudi otroške predstave.

Stefan Milenkovich, ki si je v Srbiji prislužil nazive umetnik stoletja (2002), največji humanitarec (2003), in osebnost leta (2010), je izjemno plodovit, profesionalen in ustvarjalen umetnik. Po svoji glasbeni pa tudi življenjski filozofiji je povsem eklektičen, saj za svoje neposredno povezovanje z občinstvom kot tudi svoje zabavne, predane in energične nastope črpa iz splošne glasbene dediščine človeštva in izkušenj.

V sezoni 2013-14 bo Milenkovich nastopal z italijanskimi orkestri Orchestra del’ Arena di Verona, Orchestra Filarmonica Marchigiana in Orchestra Maderna ter ameriškim Evansville Philharmonic. Ob različnih priložnostih bo nastopal tudi v nekaterih najbolj priznanih italijanskih opernih hišah – Teatro di San Carlo v Neaplju, Teatro Filarmonico v Veroni, Teatro Petruzzelli v Bariju in Teatro Carlo Felice v Genovi. Poleg tega pripravlja sodelovanje z mednarodno priznanim baritonom Nathanom Gunnom.

Kot glasbenik s širokim razponom je Milenkovich nastopal z zasedbo Gorillaz, ki se lahko pohvali s petimi nominacijami za grammy, in to v enem najbolj slavnih prizorišč na svetu – v newyorškem Apollo Theatru, koncert, ki je požel pohvale kritikov, pa je v živo prenašal MTV. V zadnjem času je nastopal z igralcem lutnje Edinom Karamazovim, ki je bil prav tako že nominiran za grammy, poleg tega pa se je v okviru tesnega sodelovanja s triom kitarista Vlatka Stefanovskega podal na področje improvizacije in akustično-električne violine. V okviru projekta  Tango Story sodeluje s harmonikarjem Markom Hatlakom in slovensko zasedbo Ars Tango, poleg violine pa se tokrat preizkuša tudi kot plesalec.

Med številnimi orkestri, s katerimi je nastopal Milenkovich, so simfonična orkestra iz Indianapolisa in Berlina, komorni orkester Orpheus, komorni simfonični orkester iz Aspena, filharmonični orkester iz Helsinkov, simfonični orkester NDR Radiophilharmonie Hannover, orkester Radio-France, orkester Bolšoj Teatra, Belgijski nacionalni orkester, Mehiški državni simfonični orkester ter simfonični orkestri iz Sao Paola, Melbourna in Queenslanda. Med dirigenti, s katerimi je sodeloval, so Sir Neville Marriner, Lorin Maazel, Vladimir Fedoseyev, Daniel Oren in En Shao.

Kot navdušen komorni glasbenik pogosto nastopa na festivalih Jupiter Chamber Music Series v New Yorku, Manchester Music Festival v Vermontu, High Peaks Chamber Music Festival v Catskill Mountains (New York) in na Zagrebškem mednarodnem festivalu komorne glasbe. Leta 2012 je sprejel položaj umetniškega vodje festivala komorne glasbe DoCha v Champaignu (Illinois, ZDA).

Milenkovicheva glasbena pot se je začela zelo zgodaj. Pri desetih letih je na božičnem koncertu v Washingtonu nastopal za predsednika ZDA Ronalda Reagana. Leto pozneje je v Beogradu igral Mihaelu Gorbačovu. Pri štirinajstih je igral Papežu Janezu Pavlu II, pri šestnajstih pa je v mehiškem Monterreyju odigral svoj tisoči koncert. Pri sedemnajstih se je lahko pohvalil z nagradami z Mednarodnega violinskega tekmovanja v Indianapolisu (ZDA), Tekmovanja kraljice Elizabete (Belgija), Hanovrskega violinskega tekmovanja (Nemčija), Tekmovanja Tiborja Varge (Švica), Tekmovanja Rodolfa Lipizerja (Italija), Paganinijevega tekmovanja (Italija), Tekmovanja Ludwiga Spohra (Nemčija) in Tekmovanja Yehudija Menuhina (VB).

Milenkovich, ki se resno posveča mednarodnim humanitarnim projektom, je leta 2002 za svojo dejavnost prejel nagrado Lifting Up the World With Oneness Heart, ki mu jo je podelil guru Sri Chinmoy osebno. Na več gala koncertih v okviru UNESCA v Parizu je sodeloval z glasbeniki, kot so Placido Domingo, Lorin Maazel, Alexis Weissenberg in Sir Yehudi Menuhin, v času balkanskih vojn v začetku devetdesetih pa je bil prvi otroški ambasador.

Pri italijanski založbi Dynamic so izšli štirje Milenkovichevi komercialni projekti, ki vsebujejo naslove J. S. Bach Complete Sonatas and Partitas for Solo Violin, Complete Music for Solo Violin – Nicolo Paganini 24 Capricci, N. Paganini Recital in N. Paganini In cuor piu non mi sento. Poleg tega je mnogo njegovih posnetkov izšlo pri jugoslovanski založbi PGP. V zadnjem času je v okviru manchestrskega glasbenega festivala izdal album First Recording, ki vsebuje Piano Trio in Piano Quintet Vittoria Gianninia.

Milenkovich, ki je izjemno predan pedagoškemu delu, je v sodelovanju z Itzhakom Perlmanom poučeval na newyorški šoli Juilliard in v okviru programa Perlman Music Program, nato pa je sprejel svoje trenutno mesto izrednega profesorja violine na Univerzi v Illinoisu v Urbana-Champaignu. Leta 2012 je sprejel tudi mesto gostujočega profesorja na Srbski glasbeni akademiji v okviru Univerze v Beogradu.

Za uvod (od 19h dalje) in za zaključek večera (po koncertu)  bo v zgornjem preddverju potekala Tango milonga. Vabljeni!

Predvaja se…