Vizualna umetnost

11. 03. 2022

Galerija Kamera

PRASICA, slabšalni izraz za žensko

skupinska razstava

V filmu Prasica, slabšalni izraz za žensko, ki ga v Kinu Šiška premierno predvajamo 18. 3., ima veliko vlogo tudi likovna umetnost.

Glavna protagonistka filma Eva (Liza Marijina) je navsezadnje slikarka. Izvrstni mladi umetniki in umetnice Petra Korent, Petar Zekić, Boris Beja, Tina Sapundžić, Monika Slemc in Klara Šlenc, ki so za film prispevali svoja dela, se bodo v Kinu Šiška predstavili na skupinski razstavi.

Vstop prost.

Boris Beja (1986) je leta 2009 diplomiral na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani (UL), smer Grafična tehnika. Študij je nadaljeval na Akademiji za likovno umetnost UL, kjer je leta 2013 diplomiral na oddelku za kiparstvo. V zadnjih letih je pripravil več samostojnih razstav in sodeloval na številnih skupinskih, tudi v mednarodnem prostoru. Njegova vizualna ustvarjalna praksa združuje različne likovne pristope v estetiziran in sočasno direkten nagovor, v družbeno kritiko, ki simptome sodobne družbe tako razgalja kot prevprašuje. V zadnjem obdobju deluje kot pedagog, tudi v Pionirskem domu – Centru za kulturo mladih. Živi in ustvarja v Ljubljani in Zagorju ob Savi.  

Klara Šlenc (1997) je leta 2019 diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, smer Slikarstvo, kjer trenutno zaključuje magistrski študij. V svojih delih prikazuje in opozarja na prenasičeno podajanje informacij množičnih medijev. V dela pogosto vključuje simbole in elemente, ki jih črpa s spleta, vse od risanih junakov, fotorealističnih portretov, napisov, grafitov, itd. Podobe slika v različnih tehnikah in uporablja mešane slikarske medije, eno čez drugo v lazurnih nanosih, med seboj pa jih povezuje z ekspresivnimi potezami s čopičem in drippingom. 

Petra Korent (1997) se večinoma ukvarja s preprosto risbo. V svojem delu skozi humor raziskuje intimnost, globlji pomen čustev ter telesno in čustveno ranljivost v času odraščanja. Navdih najde v domačem okolišu, nelagodne, a obenem vsakdanje situacije pa skuša predstaviti na humoren način. Risbo pogosto nadgrajuje z drugimi mediji. Prvič se je širši javnosti predstavila leta 2017 v DobriVagi, od takrat pa je sodelovala na mnogih skupnih in treh samostojnih razstavah. 

Monika Slemc (1994) je študirala slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je leta 2017 diplomirala in 2021 tudi magistrirala. V svoji likovni praksi skozi motiv krajine raziskuje odnos človek–narava v tehnološko hitro napredujoči sodobni družbi. Z distorzijo ustvarja iluzijo popačenih imaginarnih krajin, pri čemer se mestoma zabriše meja med realnim in fiktivnim, izmuzljive podobe pa predstavljajo svet, ki se pred našimi očmi stalno spreminja in kdaj celo izgubi. Do sedaj je samostojno razstavljala v Galeriji Meduza v Kopru in v ljubljanski DobriVagi, sodelovala pa je tudi na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini. Živi in ustvarja v Grosuplju.

Petar Zekić študira slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Ustvarja na področju slikarstva, kiparstva, animacije, grafičnega oblikovanja in fotografije. V svojem delu raziskuje predvsem figuro in telo ter razmišlja o procesu slikanja.

Tina Sapundžić (1995) trenutno zaključuje magisterij iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Poleg slikarstva jo močno zanimata ilustracija in fotografija. Slednja je neposredno vezana na njen glavni slikarski fokus. Trenutno raziskuje vlogo tradicionalnega portreta v sodobnem času. Svoje delo je predstavila že na več razstavah v Sloveniji.

Organizacija: December & Kino Šiška

Predvaja se…