23. 03. 2015

Zablode postsocializma

Pogovor z izr. prof. dr. Vesno V. Godina ob izidu njene nove knjige V pogovoru z sociologom in nekdanjim varuhom človekovih pravic RS Matjažem Hanžkom bo prof. dr. Vesna V. Godina predstavila intrigantno analizo razlogov, zakaj je Slovenija zašla v krizo. Osnovna diagnoza, ki jo predstavlja v svoji novi knjigi Zablode postsocializma, zveni na videz

Pogovor z izr. prof. dr. Vesno V. Godina ob izidu njene nove knjige

V pogovoru z sociologom in nekdanjim varuhom človekovih pravic RS Matjažem Hanžkom bo prof. dr. Vesna V. Godina predstavila intrigantno analizo razlogov, zakaj je Slovenija zašla v krizo.

Osnovna diagnoza, ki jo predstavlja v svoji novi knjigi Zablode postsocializma, zveni na videz preprosto: kapitalizem smo uvozili na nam tuj, se pravi neidigeniziran način, kar je nujno proizvedlo ekonomsko, socialno in politično krizo. A avtorica se tu ne ustavi, marveč postreže s kritiko klasičnih, večinoma ekonomskih receptov za rešitev ter začrta antropološki okvir slovenske postsocialistične kriminalke z vrsto prodornih primerjav z drugimi evropskimi državami. Vrne se tudi daleč v slovensko zgodovino in preko te perspektive odpre vizijo določenih dolgotrajnih modelov in procesov, ki določajo slovenski družbeno-socialni profil. Avtorica bo v pogovoru skušala najti odgovore na trenutno najbolj pereča vprašanja, kako v bodoče strukturirati našo družbo, procese in razmerja.

Vesna V. Godina (roj. 1957) predava socialno in kulturno antropologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru in FDV Univerze v Ljubljani. Leta 2003 je kot Fulbrightova štipendistka raziskovala in poučevala na Havajski pacifiški univerzi (HPU) na Havajih. Med drugim je članica Mednarodne zveze za antro¬pološko in etnološko znanost (IUAES), v okviru katere je leta 1995 ustanovila komisijo za teoretsko antropologijo (COTA), ki ji je dolga leta tudi predsedova¬la, ter soustanoviteljica komisije za etične odnose (COER). Njena bibliografija obsega več kot 600 bibliografskih enot. Področja njenega zanimanja so zgo¬dovina socialne in kulturne antropologije in antropoloških teorij, antropolo¬ška analiza socializacijskega in inkulturacijskega procesa ter antropologija postsocialističnih družb. Ukvarja se tudi s pisanjem za revije in časopise. Je ena najbolj branih slovenskih družbenih kritičark, kolumnistka One, sobotne priloge Večera, Vive in drugih revij in časopisov. Njeno zadnje delo, ki je izšlo v knjižni obliki, so Havaji na papirju, 2005.

Vstopnina: 5€ (vstopnice bo mogoče kupiti uro pred začetkom), rezervacije sprejemamo na info@zalozba.org.

Predvaja se…