20. 04. 2015

MOŠKOSTI – Pogovor o različnih oblikah moškosti in o konceptu spola

»Moškosti« O različnih oblikah moškosti in o konceptu spola bodo razpravljali Milica Antić Gaber, Rajko Muršič in Eva Matjašič. Izhodišče za razpravo bo knjiga R. Connell, Moškosti, ki je izšla pri Založbi Krtina leta 2012. Pogovor bo vodil Luka Volk. Dogodek poteka v sodelovanju Čajanke z Roso, Založbe Krtina in Inštituta za delavske študije v

»Moškosti«

O različnih oblikah moškosti in o konceptu spola bodo razpravljali Milica Antić Gaber, Rajko Muršič in Eva Matjašič. Izhodišče za razpravo bo knjiga R. Connell, Moškosti, ki je izšla pri Založbi Krtina leta 2012. Pogovor bo vodil Luka Volk.

Dogodek poteka v sodelovanju Čajanke z Roso, Založbe Krtina in Inštituta za delavske študije v soorganizaciji s Kinom Šiška.

Vstop prost.

FB dogodek

O knjigi:
Obsežna študija moškosti je sestavljena iz treh delov. Prvi del je namenjen tematiziranju, analiziranju in problematiziranju vednosti o moških in moškosti. R. Connell med drugim razpravlja o moškosti kot objektu znanstvenega preučevanja in posebej izpostavi kritiko v drugi polovici prejšnjega stoletja prevladujočega razumevanja družbenih vlog. Morda najodmevnejše ali najvplivnejše je tematiziranje tako odnosov med različnimi moškostmi kot koncepta hegemonske moškosti v odnosu do drugih oblik moškosti. Drugi del je zasnovan na obsežnem empiričnem raziskovanju, opravljenih poglobljenih pogovorih o življenjskih trajektorijih moških, ki so raziskovali ali prakticirali možnosti spreminjanja moškosti. Njihove življenjske zgodbe tako pričajo o osebnih izkušnjah, ideoloških podmenah, socialnih strukturah ter družbenih gibanjih in institucijah, katerih vloga pri dinamikah spreminjanja moškosti je zelo pomembna. V tretjem delu seže v zgodovino nastajanja moškosti v procesih formiranja sodobnega spolnega reda, tematizira moškost v zgodovinskem kontekstu nastajanja in spreminjanja, identificira in analizira različne prakse in politike spreminjanja moškosti, obrambe hegemonije moškosti, različne oblike organiziranega delovanja moških ter anticipira možne izhode iz hegemonske moškosti. R. Connell delo sklene z vedno aktualnimi vprašanji sodobnih politik moškosti, interesov moških, neoliberalizma, vprašanja nasilja in pomena politik moškosti v globalnem kontekstu.

Raewyn Connell je avstralska sociologinja, predavateljica na sydneyski univerzi. Njene Moškosti sodijo med temeljna dela v študijih spola, še posebej v študijih moškosti. R. Connell se je rodila kot moški in preživela v moškem telesu precejšen del svojega življenja, od deškega odraščanja do možatega služenja vojaškega roka. Zdaj se opredeljuje kot »transgender ženska«. Spol razume kot prakso, kot nekaj, kar ni fiksirano, ukalupljeno, ampak prožno, spremenljivo. Njeno razumevanje spola je torej v ostrem nasprotju s splošno sprejetimi pričakovanji, da je spol trdno določena kategorija, da se mora vsakdo nujno izoblikovati in ostati v eni od zapovedanih kategorizacij.

Predvaja se…